سوالات متداول

آیا کود ارگانیک برای کشاورزی بهتر است یا کود شیمیایی؟

کود ارگانیک یا کود شیمیایی ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاد که از چه نوع کود استفاده کنیم آیا کود ارگانیک برای محصولات کشاورزی ما مفید هستند یا کودهای شیمیایی؟ با ما باشید در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 • استفاده از کودهای ارگانیک باعث حاصلخیزی خاک و افزایش برداشت محصول از زمین ها می گردد.
 • خاک حاصلخیزی که از مواد مغذی و هوموس غنی باشد کلید رشد میوه های بزرگتر و بیشتر، گل فراوان و عمر طولانی درختان می باشد.
 • از دیگر مزیت کود های ارگانیک هزینه بسیار پایین تر نسبت به کودهای شیمیایی می باشد. که از نظر اقتصادی به صرفه تر است.
 • استفاده ازکود های شیمیایی خطرات ناشی از آلودگی زیست محیطی کاهش حاصلخیزی خاک کاهش رطوبت نسبی خاک و کاهش مواد آلی خاک را همراه خواهد داشت.

جدول زیر مقایسه کود های ارگانیک نسبت به کودهای شیمیایی با توجه به عوامل مختلف در زراعت و کشاورزی می باشد

مواردکود های آلی – معدنی ارگانیککود های شیمیایی
حاصلخیزی خاکهم باعث تغذیه گیاه و هم تغذیه خاک می شودفقط برای تغذیه گیاه بوده و کاهش حاصلخیزی خاک را در پی دارد
تغذیه کاملتمامی ۱۲ عنصر مورد نیاز گیاه را فراهم نموده و در اختیار خاک قرار می دهدفراهم آوری تنها ۳ عنصر ( NPK ) برای گیاه
اثر بخشیبا آزاد سازی مواد معدنی به صورت تدریجی باعث افزایش جذب بهتر برای گیاه می شودتسریع آزاد سازی مواد مغذی و در نتیجه کاهش دوره جذب عناصر مغذی برای گیاه
در دسترس بودن مواد مغذیافزایش فعالیت CEC ( ظرفیت تبادل کاتیونی و همچنین باعث تثبیت فوق العاده عناصر مثبت در خاک می شود )مواد مغذی در فصول بارانی براحتی آب شویی ( Leaching ) می شوند
تعادل مطلوب PHباعث پیشگیری از بیماری ها، آفات و کاهش شوری خاک می شود .افزایش سختی خاک و هدف آسانی برای بیماریها و حشرات زیانبار را بهمراه دارد
سازگاری با محیط زیستغیر سمی بوده و نیاز آنها به انرژی (CO2 ) برای تولید کمتر استباعث آلودگی آب های زیرزمینی و از بین رفتن حشرات و حیوانات مفید می شود .
پایداریکودهای آلی ارگانیک از مواد خام طبیعی ساخته شده استفرآیند تولید بسیاری از کودهای شیمیایی به این صورت است که از منابع تجدید ناپذیر استفاه می کنند ( کاهش شدید فسفات )
نسبتمتعادل مواد مغذیبه ساختمان ماده آلی در خاک کمک می کندبا نسبت کم C/N باعث کاهش مواد آلی خاک و در نتیجه کاهش حاصلخیزی خاک می شود
افزایش عملکردمواد طبیعی که در کودهای ارگانیک وجو دارد به طور منظم باعث افزایش عملکرد کیفی و کمی خاک می شودافزایش نیترات و نیتریت موجود در گیاه که پس از مدت زمان طولانی استفاده شده است باعث کاهش کیفیت محصول می شود
ایمنیزمانی که به درستی استفاده شود احتمال ریشه سوزی در گیاه بسیار کم می باشدکود های مصنوعی از نمک های معدنی است که در صورت مرغوب نمودن یا استفاده نادرست باعث از بین رفتن ریشه گیاه و همچنین میکرو ارگانیزم های خاک می شود .

چرا کود پلت مرغی ۱۰۰% خالص

وقتی صحبت از کود ارگانیک و حیوانی می شود شاید برای شما هم این سوال پیش بیاد که کدام یک از کودهای حیوانی غنی شده برای کشاورزی بازده بهتر دارد و یا بهتر بگویم چرا امروزه کود پلت مرغی ارگانیک و غنی شده یکی از کودهای پر مصرف و پر بازده برای محصولات کشاورزی شده است؟ با ما باشید در ادامه این مطلب.

محصولات کود مرغی یکی از رایج ترین کودهای غیر شیمیایی موجود در بازار است. یک کود ایده آل برای غنی سازی خاکهایی است که می تواند در اطراف باغ برای کاشت و تغذیه گیاهان مستقر استفاده شود.

کود مرغی منبع مفید نیتروژن است، و دارای سه ماده اصلی غذایی ( NPK ) که گیاهان برای رشد هرچه بهتر خود نیاز دارد است.

این ماده همچنین حاوی مقادیر کمتری از مواد مغذی مهم دیگر است از جمله:

 • سرشار از مواد آلی است
 • به آرامی در خاک می شکند و مواد مغذی آنها را آزاد می کند
 • صد در صد طبیعی و ارگانیک
 • مواد مغذی را به آرامی آزاد می کند
 • به مدت ۳ ماه تغذیه می شود
 • کود مرغی یک کود غیر شیمیایی مؤثر است
 • معمولاً به صورت خشک و گرانول یا پلت شده تولید میگردد.
 • مکمل با کودهای دیگر ممکن است استفاده شود.
 • و …

گوگرد چیست؟

آیا استفاده از گوگرد برای محصولات زراعی و باغی مفید است یانه؟ کود گوگرد با کیفیت برتر را از کجا تهیه کنیم؟

گوگرد یکی از مواد غذایی ضروری برای گیاهان است و بعد از ازت، فسفر و پتاسیم به عنوان چهارمین ماده غذایی اصلی مورد نیاز گیاه شناخته می‌شود.

محتوای کل گوگرد در بافت گیاهان از ۰.۳ تا ۷.۶ درصد است که میزان بالای آن (۷.۶ درصد) معمولاً در گیاهانی که در خاک‌های گچی زندگی می‌کنند، یافت می‌شود. به طور کلی، گیاهان به سولفات جذب شده توسط ریشه ها به عنوان منبع گوگرد وابسته هستند.

گوگرد از مهمترین عناصر در جهان صنعتی است. در حقیقت، در فرآیندهای صنعتی به شدت به گوگرد اعتماد می شود، میزان استفاده از آن معیار قابل اعتمادی برای فعالیت های صنعتی و سلامت اقتصاد ملی قلمداد می شود.

حدود ۹۰٪ گوگرد مورد استفاده در جهان صنعتی به تولید اسید سولفوریک اختصاص می یابد. اما ۱۰٪ باقیمانده در اشکال دیگر و در بسیاری از کاربردهای شگفت آور مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این اشکال گوگرد تصعید شده است. گوگرد تصعید شده توصیف می کند که گاز سولفوریک از مرحله مایع خود عبور کرده و از یک ماده جامد به طور مستقیم به شکل گازی در می آید. گوگرد تصعید شده معمولاً به صورت پودر استفاده می شود.

گوگرد یکی از کودهای پر مصرف برای محصولات زراعی و بهترین نوع انتخاب برای کاهش و تنظیم PH خاک می شود.

جهت خرید انواع کود گوگرد از کارخانه تولید کننده آن می توانید به صورت مستقیم با کارخانه ارتباط بگیرید. کارشناسان ما به صورت شبانه روزی پاسخگویی شما بزرگواران در سراسر کشور می باشند.

NPK چیست؟

نقش عناصر اصلی غذایی ( NPK )در تغذیه گیاه چیست؟

ازت N: این عنصر به عنوان مهمترین عنصر غذایی در گیاه شناخته می شود. چون ازت جزء مهمی از مولکول کلروفیل را تشکیل می دهد و بدون وجود ازت حلقه های پرفینی چهار طرف مولکول کلروفیل تشکیل نخواهد شد،بنابراین اولین علائم کمبود ازت بصورت رنگ پریدگی و کلروز برگهای پیر نمایان میشود.

فسفر P: به طور کلی کمبود فسفر باعث کاهش سرعت پردازش و بهره وری از کربو هیدرات می شود در حالی که تولید کربوهیدرات از طریق فتوسنتز ادامه دارد . در نتیجه این فرایند ، افزایش تدریجی کربوهیدراتها و رنگ سبز تیره برگ ها ایجاد می شود . در بعضی گیاهان کمبود فسفر باعث رنگ بنفش می شود, مانند گوجه فرنگی . چون فسفر در گیاه به صورت سیال است وقتی که گیاه دارای کمبود فسفر است, برگهای پیرتر به برگهای مریستمی فعال انتقال می یابد و اثر این کمبود در بخش های پائینی گیاه (پیرتر) نمایان می شود.

پتاسیم K: پتاسیم نقش کلیدی در فتوسنتز دارد. یون پتاسیم انتقال مواد حاصل از فتوسنتز را تسریع می‌کند. این امر احتمالاً مربوط به فرآیندهای فتوفسفوریلاسیون است. به طوری‌که هرگاه مقدارK+ در گیاه زیاد شود احتمالاً تولیدATP زیاد می شود که خود در بارگیری آوندهای آبکش با مواد ساخته شده فتوسنتزی لازم است. افزایش فتوفسفوریلاسیون و انتقال الکترون فتوسنتزی در گیاهانی که به خوبی از یون پتاسیم برخوردار هستند مشاهده‌شد. میزان فتوسنتز در بسیاری از گونه هایی که در معرض استرس نمک (NaCl) هستندکاهش می‌یابد.

بهترین و کامل ترین روش تغذیه باغات چه روشی است؟

بهترین و کامل ترین روش تغذیه باغات چه روشی است؟

کودها را به روش‌های مختلفی می‌توان در اختیار درختان قرار داد. برای تعیین بهترین روش تغذیه در باغات باید به ساختار ریشه و نحوه جذب توسط ریشه توجه کرد. ریشه گیاه در همه جهت گسترش پیدا میکند و باید کودها نیز طوری مصرف شود که تمام سطح ریشه درگیر جذب عناصر غذایی شوند.

بنابراین بهترین و منطقی ترین روش، کوددهی به همراه آب آبیاری یا همان کودآبیاری است که با این کار تمام سطح ریشه درگیر جذب عناصر شده و بیشترین جذب صورت میگیرد. عملیات چالکود موجب ایجاد خسارت به ریشه درختان می‌شود.

چرا باید به گیاهان و باغات کود بدهیم؟ آیا کوددهی برای درختان لازم است؟

چرا باید به گیاهان و باغات کود بدهیم؟ آیا کوددهی برای درختان لازم است؟

گیاهان برای رشد و تولید، در مراحل مختلف، نیازهای کودی متفاوتی دارند. این ادعا که با یک یا دو کود می‌توان زراعت و باغ را به تولید و عملکرد بالایی ‌رساند ادعای نادرستی است.

چرا که گیاه برای رشد خود به چندین عنصر ضروری (حدود ۱۴ عنصر) نیاز دارد که باید در مراحل مختلف و بسته به نوع نیاز گیاه در آن مرحله، در اختیار گیاه قرار گیرد.

بنابراین برای رسیدن به تولید پایدار و منطقی، استفاده از یک برنامه غذایی اصولی و علمی برای باغات و مزارع ضروری است. این نکته نیز قابل ذکر است که درخت هم همانند انسان نیاز روزانه دارد پس برنامه غذایی باید طوری تنظیم شود که نیاز روزانه را تامین و در اختیار گیاه قرار دهد.

آیا باید کود را به روش محلول پاشی استفاده کرد یا چالکود؟

 کدام روش مصرف برای رشد و بهینه استفاده کردن از کود مناسب است؟ مصرف کود به روش محلول پاشی بهتر است یا چالکود و ریشه؟

توجه داشته باشید هر کدام از روشهای گفته شده بسته به دوره رشدی گیاه، هدف از تغذیه، نوع کود و عوامل دیگر، می‌تواند در جایگاه خود مناسب باشد. به این صورت که در شرایط مختلف، روش مصرف هم می‌تواند متفاوت باشد. مقایسه این دو روش به عنوان روش‌های مصرف جداگانه کاملا نادرست است.

باید توجه داشت که این دو روش مکمل هم هستند. برای مثال عنصر پتاسیم را در نظر بگیرید. در انتهای فصل رشد به این خاطر که گیاه تبخیر و تعرق چندانی ندارد، فشار ریشه‌ای زیادی هم شکل نمی‌گیرد که پتاسیم مصرف شده به روش ریشه‌ای را به اندام‌های هوایی برساند، بنابراین در چنین شرایطی لازم است که این عنصر را از طریق محلول‌پاشی در اختیار گیاه قرار داد. همینطور در مورد کلسیم می‌توان این موضوع را مطرح کرد.

همچنین در مورد کودهای میکروبی باید توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید آنها را از طریق برگ‌پاشی مورد مصرف قرار دهید و برای این مورد لازم است که آنها را به همراه آب آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید. پس نتیجه‌گیری می‌شود که هرکدام ار روش‌های گفته شده در جایگاه خود دارای اهمیت است و یک کود ممکن است بسته به شرایط، به هر دو روش محلول‌پاشی و ریشه‌ای مورد مصرف قرار گیرد.

آیا از کود گوگرد می توان به عنوان آفات کش و کنترل حشرات استفاده کرد؟

نقش و جایگاه گوگرد در از بین بردن حشرات و علف های هرز و آفات چیست؟

گوگرد علاوه بر این که یک عنصر غذایی مفید برای گیاه است، میتواند با تبدیل شدن به گاز سولفور باعث دور شدن اکثر آفات در مزارع و باغات شود. بنابراین توجه داشته باشید که گوگرد باعث کشتن آفات نمی شود بلکه نقش دورکنندگی آفات را دارد که برای گیاه شما نه تنها ضرری ندارد بلکه فواید زیادی هم خواهد داشت.

دقت شود که برای این منظور بهترین نوع کود گوگرد کشاورزی، گوگردهای پالایشگاهی با  خلوص ۹۹ درصد است از جمله کود گوگرد میکرونیزه پودری با مش ۲۰۰ و کود گوگرد بنتونیت دار گرانوله ۷۵ درصد می توان نام برد.

جهت خرید انواع کود گوگرد با ما در ارتباط باشید.

معرفی انواع کود گوگرد کشاورزی

انواع کود گوگرد کشاورزی

کودهای گوگردی به چندین شکل شیمیایی در دسترس هستند که متداول‌ترین آن‌ها سولفات و گوگرد معدنی است. فرم سولفات برای گیاه به راحتی در دسترس و قابل جذب است، اما سولفات در خاک‌های تقریباً خنثی و قلیایی بسیار متحرک و مستعد تلفات و شستشو است، در مقابل، گوگرد معدنی برای گیاه قابل جذب نیست و ابتدا باید به سولفات اکسید شود.

گوگرد به شکل‌های مختلفی تولید و در دسترس کشاورزان قرار می‌گیرد که در ادامه به شرح مختصری از این موارد خواهیم پرداخت.

گوگرد معدنی

این نوع گوگرد مستقیماً از معدن استخراج شده و در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد. این گوگردها ممکن است حاوی عناصر سمی مثل آلومینیوم باشند.

گوگرد پالایشگاهی

مقدار زیادی از گوگرد مصرفی از منابع گاز و نفت تأمین می‌شود و با فرآوری که بر روی آن‌ها انجام می‌گیرد به خالص‌ترین حالت ممکن یعنی ۹۹ درصد می‌رسند.

گوگرد پودری

این نوع گوگردها در پالایشگاه پس از تولید و فرآوری، با مش و دانه بندی مختلفی بسته‌بندی شده و به بازار عرضه می‌شوند.

گوگرد پاستیلی و یا گرانوله

گوگردهای پاستیلی و گرانوله همان گوگردهای پالایشگاهی هستند ولی برای مصرف آسان‌تر آن‌ها را به شکل های مختلف گرانوله و پاستیلی فرآوری می‌کنند.

گوگرد مایع

از این محصول می‌توان به عنوان کود گوگرد کشاورزی برای تغذیه گیاهان در داخل خاک استفاده نمود؛ اما باید توجه داشت که گوگرد مایع برای اصلاح ساختمان خاک کارایی چندانی ندارد.

آیا استفاده از کود گوگرد در اصلاح و بهبود خاک های آهکی مفید است

نقش گوگرد در تنظیم PH خاک و اصلاح خاک چیست؟

عوامل اصلی و محدود کننده در خاک های آهکی، کربنات های آزاد کلسیم و منیزیم هستند که در اکثر نقاط ایران به خاطر بارندگی کم، به وفور در خاک ها تجمع یافته و به خاطر کمبود مواد آلی و pH بالای خاک، قابل انحلال نیستند و در نتیجه باعث کاهش جذب عناصر کم مصرفی همچون روی و آهن می‌گردند همچنین فسفر نیز در این خاک ها برای گیاهان قابل جذب نیست.

موادی مثل گوگرد، گچ و اسیدسولفوریک می‌توانند برای کاهش اسیدیته و اصلاح خاک های آهکی مورد استفاده قرار گیرند، در بین این مواد، گوگرد به خاطر کارایی مناسب و در دسترس بودن آن خصوصاً در کشور ما (به خاطر امکان تولید آن از طریق مواد نفتی و گازی)، به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

که می توان گفت یکی از بهترین نوع کودهای گوگردی برای کشاورزی کود گوگرد با پایه پالایشگاه گازی است با خلوص بالای ۹۹%

جهت خرید و مشاوره رایگان با مشاوران شرکت پردیس کود در ارتباط باشید. ما با تولید بهترین نوع کود گوگرد میکرونیزه پودری با خلوص ۹۹ درصد و مش بالای ۲۰۰ درصد یکی از برترین تولید کنندگان گوگرد در شرق کشور بوده که توانسته ایم رضایت مشتریان خود را در در سراسر کشور جلب نماییم.

نحوه استفاده صحیح از کود گوگرد کشاورزی | اکسیداسیون گوگرد چیست؟

آیا می دانید بعد از اینکه کود گوگرد وارد خاک می شود چه عملکردی را طی می نماید تا بتواند بازده عالی تری داشته باشد؟

گوگرد پس از اضافه شدن به خاک، به طور مستقیم نمی‌تواند باعث اسیدی شدن خاک و افزایش جذب مواد غذایی توسط گیاهان شود بلکه باید ابتدا گوگرد اکسید شده و اسید سولفوریک تولید شود تا اسید تولید شده بتواند pH خاک را به خوبی کاهش دهد.

که به طور کلی چند نوع گوگرد در بازار موجود می باشد که بسته به نوع مصرف و نوع محصول کشاورزان آن را تهیه و مصرف می نمایند که به صورت مختصر در زیر به آن خواهیم پرداخت.

لازم به ذکر است کود گوگرد بنتونیت دار کشاورزی را نمی توان هیچگاه به تنهایی به خاک اضافه نمود زیرا به صورت طبیعی گوگرد نامحلول در آب است و هیچگاه به صورت کامل در آب حل نمیگردد. که اگر به تنهای و بدون تبدیل شدن به محلول مورد استفاده قرار گیرد بعضا تاثیر لازم را برای محصول کشاورزی شما نخواهد داشت.

بهترین روش استفاده از کود گوگرد استفاده آن همراه کودهای آلی است که میکروارگانیزم های موجود در کودهای آلی باعث متلاشی شدن و اکسیداسیون گوگرد شده و باعث تغذیه هرچه بهتر ریشه و خاک می گردد.

که به طور کلی می توان کود گوگرد بنتونیت دار را در هر هکتار ۳۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم مورد استفاده قرار دهیم.

اکسیداسیون گوگرد چیست؟

گوگرد به طور معمول توسط باکتری های جنس تیوباسیلوس (Thiobacilus) و طیف گسترده ای از باکتری های هتروتروف و قارچ ها در خاک، اکسید می‌شود، در نتیجه برای اکسیداسیون بیولوژیکی گوگرد لازم است که خاک غنی از این باکتری ها باشد تا بتوانند اکسیداسیون گوگرد را تسریع نموده و علاوه بر تولید سولفات که در تغذیه گیاهان نقش به سزایی دارد، میزان اسیدیته خاک (خصوصاً در اطراف ریشه گیاهان) را کاهش داده و در نتیجه جذب عناصر غذایی ارزشمندی مثل فسفر، روی، آهن و بسیاری از مواد غذایی کم مصرف را به وسیله ریشه ها افزایش دهند.

اکسیداسیون تحت تأثیر موارد زیر است:

 • حضور میکروارگانیسم های قادر به اکسیداسیون گوگرد
 • وجود سطح مؤثری از ذرات گوگرد
 • دمای مناسب خاک
 • پتانسیل مناسب آب خاک
 • تهویه مناسب خاک

نحوه و مقدار مصرف کود پلت مرغی

نحوه و مقدار مصرف کود پلت مرغی در انواع محصولات کشاورزی 

مقدار مصرف کود مرغی

مقدار مصرف کود مرغی پلت یا فرآوری شده در هر هکتار را باید بر اساس آزمون کود و آزمون خاک و آب تعیین نمود. در این آزمون مقدار عناصر غذایی موجود در کود مرغی پلت و خواص شیمیائی آن مخصوصا” PH مشخص می شود. ولی به طور کلی و تقریبی میزان و مقدار مصرف کود پلت مرغی به شرح زیر می باشد.

گفتنی است کود پلت مرغ در اکثر محصولات کشاورزی در زمان آماده سازی بستر و در فصل های زمستان و پاییز مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین در اوایل بهار به عنوان کود پایه هنگام آماده سازی خاک برای کشت مجدد مورد مصرف قرار میگیرد.

همچنین برای بازده بهتر گاها بعد از کشت ۳ الی ۴ هفته ای از خوراک اضافه تر از جمله کود شیمیایی یا همین پلت مرغی مصرف می گردد تا محصول کشاورزی از کیفیت عالی تر و عملکرد سالمتر برخوردار گردد.

نحوه استفاده کود پلیت مرغی

جهت آزاد سازی طبیعی همه کود های آلی باید زمین کشاورزی از رطوبت و آبیاری خوبی بر خوردار باشد که باعث آزاد شدن و متلاشی شدن هرچه بهتر مواد مغذی کود گردد و باروری خاک و ریشه را افزایش دهد.

برای اینکه از کود پلت مرغی نتیجه بهتری بگیریم در بهترین حالت استفاده از کود پلت مرغی در درون خاک یا همان چالکود می باشد. در هوای خشک، آب قبل از کاشت بذر و بعد از کاشت مورد نیاز است.

استفاده از کود پلت مرغی بهتر است چند روز قبل از بذرپاشی یا کاشت نهال گیاهان کوچک و حساس اقدام شود.

سبزیجات را بعد از کاشت بطور هفتگی بررسی کنید و علائم زردی یا رشد ضعیف آن تحت نظر قرار دهید.

نحوه مصرفمقدار مصرفنام محصول
استفاده به صورت مخلوط با خاک قبل از کشت۵۰۰-۷۰۰ kg/hذرت
استفاده به صورت چالکود در سایه انداز درخت۶۰۰-۸۰۰ kg/hدرختان میوه
استفاده به صورت مخلوط با خاک قبل از کشت۵۰۰-۸۰۰ kg/hغلات
استفاده به صورت چالکود در سایه انداز درخت۶۰۰-۸۰۰ kg/hپسته
استفاده به صورت مخلوط با خاک قبل از کشت۵۰۰-۷۰۰ kg/hسیب زمینی
استفاده به صورت چالکود در سایه انداز درخت۵۰۰-۷۰۰ kg/hمرکبات
استفاده به صورت مخلوط با خاک قبل از کشت۵۰۰-۷۰۰ kg/hچغندر قند
استفاده به صورت چالکود در سایه انداز درخت۵۰۰-۷۰۰ kg/hانگور
استفاده به صورت مخلوط با خاک قبل از کشت۷۰۰-۹۰۰ kg/hیونجه
قبل از کشت به ازای هر متر مربع۲۰۰-۵۰۰ g/mمحصولات گلخانه ای
استفاده به صورت مخلوط با خاک قبل از کشت۱۰۰۰-۱۵۰۰ kg/hچمن
قبل از کشت به ازای هر متر مربع۱۰۰-۱۵۰ g/mنهالستان
قبل از کشت به ازای هر متر مربع۱۰۰-۱۵۰ g/mسبزیجات
قبل از کشت به ازای هر متر مربع۱۰۰-۱۵۰ g/m

گل های زینتی

در زمان آماده سازی خاک۵۰۰-۷۰۰ kg/hمحصولات زراعی
تقسیط در ۲نوبت قبل از نشاء و اواسط تیر ماه۶۰۰-۷۰۰ kg/hشالیزار
تقسیط در ۲نوبت قبل از نشاء و اواسط تیر ماه۵۰۰-۶۰۰ kg/hباغات چای
بیش از ۶ ساله بعد از کاشتبه حدود ۱۳۵۰ گرمدرختان بالغ با اندازه بزرگ
دو تا سه ساله بعد از کاشتبه حدود نیم کیلو گرمدرختان کوچک
۳ تا ۴ ساله بعد از کاشتبه حدود ۶۸۰ گرمدرختان کوچک با اندازه متوسط
  ۴تا۵ ساله بعد از کاشتبه حدود ۹۰۰ گرمدرختان کوچک بالغ
۵تا۶ ساله بعد از کاشتبه حدود ۱۱۲۵ گرمدرختان بالغ با اندازه متوسط
پیش از کشت و در مرحله رشد گیاهی، اختلاط با خاک۱۰۰۰-۱۵۰۰ kg/hزعفران
پیش از کشت و در مرحله رشد گیاهی، اختلاط با خاک یا در زیر ردیف‌های کشت و آبیاری۱۰۰۰-۱۵۰۰ kg/hگوجه فرنگی
پیش از کشت و در مرحله رشد گیاهی، اختلاط با خاک۸۰۰-۱۲۰۰ kg/h

چغندر قند

کود پلیت مرغی بردو دارای چه مزایای نسبت به دیگر کود های پلیت شده مرغی در بازار دارد؟

کود پلیت مرغی بردو

شاید برای شما هم سوال باشد چرا کود مرغی تولید شده رو باید از کارخانه خریداری کنیم؟ و کود پلیت مرغی بردو دارای چه مزایای نسبت به دیگر کود های پلیت شده مرغی در بازار دارد؟ در ادامه مطلب با ما باشید.

کود مرغی  پلیت شده برند تجاری بردو تولید شده کارخانه پلت مرغی شرکت پردیس کود ایرانیان زمین در شهر مشهد مقدس می باشد. ما مفتخریم با عرضه بهترین نوع کود پلیت شده از نظر استانداردهای لازمه جایگاه عالی را در سطح استانهای ایران کسب نماییم.

کود پلیت مرغی بردو به دلیل اینکه ۱۰۰ درصد مرغی می باشد از این باب که هیچ گونه کود دامی از جمله: کود گوسفندی، کود گاوی، خاک، کمپوست شهرداری و… ندارد یکی از بهترین نوع کود پلت شده از نظر بهداشت دامپزشکی و اداره ثبت کودی می باشد.

دو مزیت مهم پلیت مرغی بردو عبارتند از:

بار میکروبی بسیار پایین:

کود پلت مرغی بردو همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم با استفاده از دستگاه خشک کن با دمای ۳۶۰ درجه سانتیگراد خشک می شود که این باعث می گردد کود پلت مرغی تولید شده ذره و مثقالی دارای بار میکروبی نمی باشد که این خود در برتری کود پلت مرغی در بین رقبا و دیگر برندها می باشد.

نحوه آزاد سازی:

دومین مزیت کود پلت مرغی بردو نحوه آزاد سازی آن می باشد که کارخانه کود پلت مرغی بردو با داشتن دستگاه ۴۵۰ و ۵۵۰ با دایو ۶ و ۸ کود رو پلیت می نمایید و این باعث این میگردد که کود در زمان استفاده در طول فصل کلیه مواد آلی خود را به طوری که با هر بار آب دهی یک میل از دور پلت آزاد و نرم شده که به خاک داده می شود. که این یک میل یک میل آزاد شدن پلت، باعث می شود که مواد آلی پلت مرغی همچون ازت، پتاس، فسفر، بنتونیت و … به دفعات آب دهی به خورد خاک داده شود.

که این خود مزیت برتر کود پلت مرغی بردو است که به حاصلخیزی هرچه بهتر خاک کمک می نماید و همچنین باعث رشد و نمو بهتر گیاهان و درختان می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران کارخانه و شرکت پردیس کود تماس حاصل فرمایید.

آنالیز کود پلت مرغی بردو

آنالیز کود پلت مرغی بردو تولید و توزیع شده توسط شرکت پردیس کود ایرانیان زمین

آنالیز تضمین شده ۱۰۰% مرغی خالص
درصد وزنیElementعنصرNUM
% ۳Nنیتروژن کل۱
% ۲/۱ORG.Nنیتروژن آلی۲
% ۲P2O5فسفر قابل استفاده۳
% ۳K2Oپتاسیم محلول۴
% ۴۶/۲۸OMماده آلی۵
% ۲۶/۹۱OCکربن آلی۶
% ۹C/Nنسبت کربن آلی به نیتروژن آلی۷
اسیدیته ۷/۵ ………………..( PH )هدایت الکتریکی۹ DS/M…………………( EC )

جهت دریافت آنالیز کود پلت مرغی بردو روی دکمه زیر کلیک کنید.

آیا هر کود پلت مرغی با کیفیت است ؟

✅ آیا هر کود پلت مرغی با کیفیت است ؟

در سالهای اخیر از یک طرف به واسطه تقاضای مصرف و علاقه بهره برداران کشاورزی به استفاده از کودهای پلت مرغی و از طرف دیگر به دلیل عدم کنترل ونظارت مناسب، متاسفانه توسط بسیاری از سودجویان بطور آگاهانه یا ضعف اطلاعاتی کافی علمی، کودهایی بدون کیفیت و حتی فاقد مجوزهای مختلف با برندهای مختلف وارد بازار مصرف شده است.لذا بهره برداران باید به این نکات توجه کنند که:

 1. الزاما پلت شدن هر کود مرغی به معنای با کیفیت شدن آن نیست
 2. به جهت پایین آوردن قیمت تمام شده در تهیه بعضی از کودهای موجود در بازار به جای استفاده از مواد مرغوب وخالص کود مرغی، به منظور افزایش وزن کود از ترکیبات بی خاصیت و حتی مضری مانند ضایعات کارتن، شانه های تخم مرغ، کلشهای اضافی، گچ و حتی میزان زیادی خاک استفاده میکنند.
 3. در بعضی مواردگزارش شده که برخی از کودهای پلت مرغی موجود در بازار از کمپوست زباله شهری تهیه شده که با ایجاد رنگ ظاهری و پلت یا گرانوله شدن به بازار کود عرضه شده است این کودهای بی کیفیت نه تنها ازخلوص لازم برخوردار نیستند بلکه دارای مقدار زیادی از ترکیبات و مواد سمی، هورمونهای مضر، ترکیبات افزایش دهنده ph وبهم زننده بافت خاک، مواد مسموم کننده خاک و …میباشند. قطعادقت کافی از طرف بهره برداران در بررسی ترکیب عناصر فرآوری نشده و کیفیت این گونه کودهای پلت و حتی مقایسه قیمت نزدیک این کودها با کودهای مرغی معمولی فراوری نشده،تایید کننده این قضیه است که کودهای فوق نه تنها از مواد اولیه مناسبی برخوردار نیستند بلکه از میزان مناسبی عناصر مغذی ماکرو و میکرو ترکیبات مفیدی مثل اسید فولویک و اسید هیومیک برخوردار نیستند.

پس:

اگر قصد استفاده ازتکنولوژی و علوم نوین کشاورزی داریم بایستی به شرکتهای معتبر و کارشناسان خبره مراجعه کنیم و تفاوت کود پلت مرغی با کیفیت را با کود بی کیفیت در یابیم.

شرکت پردیس کود با تولید کود پلت مرغی ۱۰۰% خالص بدون داشتن هرگونه ماده اضافه توانسته یکی از بهترین شرکتهای تولید کود مرغ فراوری شده از نظر کیفیت و قیمت مناسب در شرق کشور گردد.

جهت خرید کود پلت مرغی می توانید با مشاوران شرکت در ارتباط باشید. و جهت مشاهده آنالیز کود پلت مرغی بردو تولید شرکت پردیس کود روی دکمه زیر کلیک نمایید.

مزایای استفاده از کود پلیت مرغی برای پسته

مزایای استفاده از کود پلیت مرغی برای پسته عبارتند از:

 • کود های پلیت مرغی یا کود مرغی گرانوله دارای حجم کمتری نسبت به دیگر کودها می باشد
 •  راحتی استفاده با کودپاش و یا چالکود
 • باعث صرفه جویی در نیروی کارگری شده
 • و کاربرد آنها به زمان و هزینه کمتری نیاز دارد.
 • درصد رطوبت نسبتاً پایین
 • پایین بودن نسبت کربن به نیتروژن
 • عاری از هرنوع آلودگی مثل خاک اره، شن، ماسه و…
 • مناسب برای خاک های خیلی شور
 • و …

مزیت مهم کود پلت مرغی در قبال کود مرغی فله سالنی

مزیت مهم کود پلت مرغی در قبال کود مرغی فله سالنی

با توجه به اینکه در بین بیشتر کشاورزان و باغداران استفاده از کود مرغی فله سالنی مرسوم است به دلیل اینکه در جریان این امر نیستند که کود مرغی پلت شده دارای خاصیت های و مزیت های بهتر نسبت به کود فله خام سانی است که در زیر به مزیت بارز کود پلیت مرغی نسبت به کود مرغی فله سالنی می پردازیم:

 1. کود مرغی پلیت شده ناخالصی به هیچ عنوان ندارد و ۱۰۰درصد مرغی می باشد.
 2. شوری کود مرغی پلیت بسیار پایین می باشد
 3. به دلیل استریل در دستگاه ها با دما و گرمای بالا عاری از هرنوع عوامل بیمارزا و علف هرز و… می باشد
 4. دارای مواد ریز مغذی و معدنی برای خاک می باشد
 5.  کود مرغی پلیت شده غنی شده کاملا خشک می باشد
 6. تامین عناصر پر مصرف خاک برای یک دوره رشد ( که یکبار کودپاشی کافی می باشد)
 7. راحتی در پخش و همچنین استفاده در دستگاه های کود پاش یا چالکود
 8. بدون بو به شدت کود فله بوده
 9. حمل و نقل آسان
 10. و…

برای اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک نمایید.

کود فله سالنی مرغی بهتر است یا کود پلت شده؟

شاید شما هم از دسته کشاورزانی و یا فروشندگانی باشید که به دنبال خرید بهترین نوع کود ارگانیک هستند و این سوال شاید برای شما هم پیش بیاد که کود مرغی سالنی فله پودری یا همان پرک بهتر است برای زمین کشاورزی مصرف شود یا کود پلت مرغی شده و غنی و فرآوری شده؟

برای بدست آوردن جواب این سوالات با ما باشید در ادامه مطلب و بعد از مطالعه مطلب شما بگوید حال کدام نوع بهتر است؟

 • یکی از معایب کود فله این است که در زمان حمل و نقل حداقل یک یا ۲تن از آن ریخت و پاش میگردد به طوری که یا در کف ماشین یا در زمین باقی می ماند.
 • کود فله مرغی سالنی دارای باکتری و همچنین قارچ می باشد که در زمان مصرف باعث بیماری گیاه و محصولات کشاورزی میگردد.
 • کود مرغی فله همچنین دارای آمونیاک بالاست که اگر این کود خوب کمپوست نشده باشد باعث سوزاندن ریشه و محصولات زراعی و باغی شما میگردد.
 • یکی دیگر از معایت کود مرغی فله این است که در اولین آب دهی به خورد خاک داده می شود و گیاه در طول فصل هیچ منبع تغذیه ای برای رشد و حاصلخیزی بهتر ندارد.
 • کود فله مرغی دارای خاک و ارده و شانه تخم مرغ، کاغذ و … می باشد.
 • و یکی از بزرگترین مشکلات کود مرغی فله امکان جابجایی آن است.

حال که با کود مرغی فله آشنا شدیم باید بگویم کود مرغی غنی شده کوی است عاری از هر نوع میکروب و باکتری زیرا در کارخانه با استفاده از تکنولوژی روز دنیا به صورت کاملا کنترل شده حرارت می بیند و همچنین این کود به مدت حداقل ۲ ماه در سالن انباشته و پوسانده می شود و عملیات کمپوست سازی روی آن انجام میگردد.

کود پلت مرغی به دلیل اینکه به صورت استوانه ای شکل تولید میگردد به راحتی با استفاده از چالکود با هر بار آب دهی جذب خاک شده و باعث حاصلخیزی خاک در طول فصل رشد محصولات کشاورزی میگردد.

کود پلت مرغی فرآوری شده با کود گوگرد میکرونیزه از نوع پالایشگاهی ۹۹ درصد غنی سازی میگردد تا در زمان مصرف علاوه بر سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر، و پتاسیم عنصر ۴مورد نیاز خاک هم تامین گردد.

کود پلت مرغی به دلیل خشک بودن و همچنین بسته بندی آن در کیسه های لمینت سه لایه به راحتی حمل و نقل میگردد. که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از کود مرغی فله است.

چرا کود پلت مرغی ۱۰۰% خالص پردیس کود ارزانتر از دیگر کودهای بازار است؟

چرا کود پلت مرغی تولیدی توسط شرکت پردیس کود، نسبت به سایر کودهای مرغی موجود در بازار دارای قیمت مناسب تری است؟

دلیل مناسب و ارزانتر بودن کود پلت مرغی تولید شده توسط شرکت پردیس کود، این است که ما تهیه مواد اولیه و از جمله، کود فله مرغی را بصورت دست اول، خود به عهده داریم.

و دلیل مهمتر دیگر، درنظرگرفتن حاشیه سود پایین تر، نسبت به دیگر تولید کنندگان می باشد.

ای سی EC یا هدایت الکتریکی چیست؟

ای سی EC یا هدایت الکتریکی چیست؟
👇

ای سی یا هدایت الکتریکی (Electrical Conductivity) به طور غیر مستقیم میزان املاح محلول خاک را مشخص میکند که یکی از اصلی‌ترین آنها نمک (کلرید سدیم) می‌باشد.

به طور کلی خاک‌هایی که EC آن‌ها بیشتر از Ds/m ۴ باشد جزء خاکهای شور طبقه‌بندی می‌شوند.

مصرف گوگرد می تواند با پایین آوردن پی اچ به کم شدن شوری خاک هم کمک کند چرا که وقتی پی اچ پایین می آید پیوند های ملکولی که بر اثر تثبیت عناصر انجام شده شکسته می شود و نمک ها کم می شوند و شوری کم می شود.
اما چرا شوری خاک بالا می رود؟

 1. استفاده از کود دامی تازه
 2. استفاده از کودهای شیمیایی( ریز مغذیها و کودهای مایع) عناصر موجود در کودهای شیمیایی چون به صورت یونهای رادیکل آزاد هستند و پایداری ندارند با نمک ( کلرید سدیم ) ترکیب می شوند مثلا کود ۲۰۲۰۲۰ از ترکیب ۲۰% عناصر شیمیایی و ۸۰% نمک (کلرید سدیم) به دست می آیند به همین دلیل موجب افزایش شوری در خاک می شود.

نقش عناصر غذایی در گیاهان

✅ نقش عناصر غذایی در گیاهان بطور خلاصه

عناصر پر مصرف:👇👇👇

🔶 نیتروژن (N):
نقش حیاتی در بسیاری از فعالیت¬های گیاهی، افزایش رشد رویشی گیاه، عامل ڪلیدی در دستیابی به عملڪرد مطلوب

🔶 فسفر (P):
تولید و انتقال انرژی، افزایش رشد ریشه، تشڪیل گل، دانه و میوه، مقاومت در برابر تنش‌های محیطی

🔶پتاسیم (K):
انتقال مواد فتوسنتزی در گیاه، مقاومت در برابر سرمازدگی و سایر تنش‌ها، ڪاهش خوابیدگی و ورس

عناصر غذایی میان‌مصرف: 👇👇👇

♦️منیزیم (Mg):
ڪمڪ به جذب عناصر غذایی، تولید روغن در دانه‌های روغنی

♦️ ڪلسیم (Ca):
رشد ریشه، ڪاهش خسارات ناشی از بیماری‌های فیزیولوژیڪ، رشد لوله‌ گرده، افزایش ڪیفیت محصول و مدت انبارداری

♦️ گوگرد (S):
رشد جوانه‌های گیاه، افزایش شاخه‌دهی، تولید پروتئین، تولید روغن در دانه‌های روغنی

عناصر ڪم ‌مصرف: 👇👇👇

🔻 آهن (Fe):
افزایش قدرت جوانه‌زنی بذر، سبزینگی گیاه، رشد و فتوسنتز

🔻 روی (Zn):
جلوگیری از ریزش گل و جوانه‌ها، گرده¬افشانی، تشڪیل میوه و دانه

🔻 منگنز (Mn):
افزایش جوانه‌زنی بذر، مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها، زودرسی محصول

🔻 مولیبدن (Mo):
تثبیت بیولوژیڪی نیتروژن، ڪاهش تجمع نیترات در گیاه

🔻 بر (B):
رشد ساقه و ریشه، ترمیم بافت‌های آوندی، تشڪیل جوانه‌های برگ و گل، تولید میوه و دانه

🔻 مس (Cu):
رشد و فتوسنتز، تشڪیل میوه، افزایش دانه‌بندی، افزایش طعم و رنگ میوه

🔻 سیلیسیم (Si):
افزایش مقاومت به ورس، آفات و بیماری‌ها، افزایش جذب فسفر

🔻 ڪبالت (Co):
تاثیر بر تثبیت بیولوژیڪی نیتروژن، افزایش فتوسنتز

🔻 نیڪل (Ni):
فعال‌سازی آنزیم‌ اوره‌ و ڪاهش سمیت اوره در گیاه، تولید متابولیت‌های ثانویه

فواید کاربرد بنتونیت در کشاورزی

فواید کاربرد بنتونیت در کشاورزی

 • بنتونیت باعث صرفه جوئی در مصرف آب شده و در مناطق خشک و کم آب میزان آبیاری را کاهش می دهد ( به دلیل ظرفیت جذب و نگهداری بالای آب توسط آن ) .
 • بنتونیت به دلیل قابلیت تبادل کاتیونی فوق العاده ( CEC ) باعث صرفه جوئی در مصرف کودهای شیمیایی شده و بازدهی کود را بالا می برد.
 • بنتونیت از آلودگی آبهای زیرزمینی و سطحی که در اثر استفاده از کودهای شیمیایی به وجود می آید، کاسته و به بهداشت محیط کمک می کند.
 • بنتونیت موجب افزایش تولید در واحد سطح گردیده و در نتیجه سود بیشتری را متوجه کشاورزان مینماید .
 • بنتونیت نه تنها خود در از بین بردن پاره ای از آفتهای نباتی موثر است بلکه به عنوان کریر ( CARRIER ) سموم بکار می رود .
 • بنتونیت با محبوس کردن مواد ازته و آزاد سازی تدریجی آن به هنگام نیاز، از سوزش ریشه گیاه جلوگیری می کند .
 • بنتونیت با جذب عناصر فلزی سنگین و مواد رادیو اکتیو از ورود این مواد به گیاه و در نتیجه وارد شدن به چرخه غذایی انسان جلوگیری می نماید
 • بنتونیت بهره وری کود های حیوانی را افزایش داده و از بوی نامطلوب آن می کاهد .
 • بنتونیت به لحاظ ایجاد بستر مناسب، مورد استفاده فراوانی در کشت گلخانه ای و چمن دارد .
 • در تولید کود مرغی پلت تولید شرکت به میزان ۳% تا ۵% بنتونیت استفاده می شود.

چرا در خاک های قلیایی به جای کود اوره از سولفات آمونیوم استفاده کنیم؟

چرا در خاک های قلیایی به جای کود اوره از سولفات آمونیوم استفاده کنیم؟

☑️ سولفات آمونیم این کود ٢١ درصد ازت و ٢۴ درصد گوگرد دارد و اسیدزا بوده و بهترین کود برای شرایط خاک های ایران است.(خاک های قلیایی)

✅ چنانچه خاک قلیایی و pH آن بالا باشد با مصرف کود سولفات آمونیوم تاحدودی pH کاهش می یابد.

سولفات آمونیوم بهترین منبع تامین ازت و گوگرد برای،درختان میوه و آن دسته از محصولات زراعی است که به این عناصر نیاز فراوان دارند.

⭕️ از آنجا که ازت این کود به شکل آمونیوم و گوگرد آن به شکل سولفات است، آمونیوم به صورت تبادلی به ذرات رس متصل گردیده و کمتر از کودهای ازته دیگر در خاک شسته می شود.
🔴 کود اوره در خاک های قلیایی و یا آهکی ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود و باعث افزایش بیشتر قلیایت و واکنش خاک و همچنین مسمومیت به شوری در خاک شود.
🔵 در حالی که سولفات آمونیوم برای زمین های قلیایی و آهکی مناسب تر است.
♻️ کود سولفات آمونیوم به خاطر وجود عنصر گوگرد در ترکیب خود و در نتیجه تجزیه آن در خاک و به وجود آمدن سولفوریک اسید و همچنین وجود ازت به فرم آمونیومی، موجب می شود تا میزان قلیاییت خاک کم شده و تاثیر منفی بر محیط زیست نداشته باشد. بنابراین کود سولفات آمونیوم نسبت به سایر کودهای شیمیایی اثرات تخریبی کمتری بر محیط زیست دارد.

مزایای استفاده از سولفات آمونیوم بر سایر کودهای ازته نظیر اوره

🔵 مزایای استفاده از سولفات آمونیوم بر سایر کودهای ازته نظیر اوره، دارا بودن ازت آمونیاکی می باشد که این نوع ازت با کمترین مقدار مصرف انرژی توسط گیاه به سرعت جذب و در متابولیسم گیاه به مصرف می رسد و از طرف دیگر همراهی گوگرد به شکل سولفات در این کود به همراه ازت موجب تنظیم pH خاک و تسهیل جذب سایر ریز مغذی های موجود در خاک نظیر آهن ، روی ، مس و منگنز می گردد.

در میان کودهای ازته شناخته شده، کود سولفات آمونیوم کمترین تمایل به جذب آب را از محیط دارد؛ این ویژگی سولفات آمونیم موجب کاهش کلوخ شدن آن و افزایش مدت زمان نگهداری سولفات آمونیوم در انبار می شود.

مزایای استفاده از چالکود

مزایای استفاده از چالکود:

 • جلوگیری از خشکیدگی سر شاخه های درختان میوه
 • توسعه ریشه درختان میوه در خاک های آهکی
 • افزایش سطح برگ(Leaf Area) در درختان میوه
 • افزایش عملکرد وبهبود کیفیت میوه ها
 • افزایش نفوذپذیری آب به داخل خاک توسط حفره های مملو از مواد آلی.

روش صحیح چالکود

روش صحیح چالکود چگونه است؟

 1. انتخاب محل مناسب برای احداث چاله ها به فاصله یک و نیم متر از تنه اصلی درخت در محل سایه انداز می باشد.
 2. تعداد چاله ها حداقل ۲ تا ۴ عدد در اطراف تنه درخت می باشد.
 3. ابعاد چاله ها به اندازه ۵۰*۵۰* ۵۰یا در ۴۰۴۰*۴۰ سانتی متر می باشد.
 4. خاک درون چاله تماماً بیرون ریخته شود.
 5. قسمت پایین چاله را با کود دامی پر می کنند
 6. کودهای شیمیایی توصیه شده با ۵ کیلوگرم کود دامی پوسیده مخلوط ودر ته چاله ریخته گردد.
 7. بقیه چاله ها با کود دامی پوسیده پر شود
 8. چاله ها در مسیر آبیاری احداث گردد.
 9. بلافاصله پس از کوددهی چاله ها آبیاری شود
 10. اگر خاک شنی باشد سایه انداز درخت را به دو قسمت تقسیم کرده، چالکود را در ۱/۲ انتهایی احداث می کنیم ولی در خاکه رسی باشند، سایه انداز درخت را به ۳ قسمت تقسیم وچاله را در ۱/۳انتهایی ایجاد می کنیم.

آیا سولفات آمونیوم بهتر است یا کود اوره؟

آیا سولفات آمونیوم بهتر است یا کود اوره؟

معمولا کود های ازته همراه با آخرین آبیاری قبل از برداشت استفاده می شوند که باعث افزایش انرژی و کارایی درخت در به ثمر رساندن محصولی با کیفیت می شود.

در آبها و خاکهای شیرین اوره و در آبها و خاکهای شور کود سولفات آمونیوم معمول میباشد.

منتها به دلیل نقش سولفات و گوگرد و نوع ترکیب شیمیایی موجود در سولفات آمونیوم، طی تحقیقات اخیر بنظر می رسد که حتی در آب و خاکهای شیرین نیز عملکرد کود سولفات آمونیوم از اوره بهتر می باشد.

هرچند که درصد ازت آن ۲۳ درصد و در اوره ۴۶ درصد میباشد و قیمت بیشتری نیز نسبت به اوره دارد منتها در جذب و نوع عملکرد تفاوت فاحشی وجود دارد.

هرچند که استفاده از اوره به طور متداول که وجود دارد نقض نمی شود ولی اگر شرایط مخصوصا مالی اجازه دهد مصرف سولفات آمونیوم ارجح میباشد.

مقدار مصرف سولفات آمونیوم به عواملی بستگی دارد از جمله :

 • سن درخت
 • حجم درخت
 • مقدار محصول
 • میزان مصرف کود ازته در طول فصل و غیره .

ولی اگر فرضا نسبت به شرایط، از اوره استفاده میکردیم مثلا صد کیلو در هکتار، وقتی که بخواهیم سولفات آمونیوم را جایگزین کنیم مقدار پنجاه کیلو در هکتار اضافه میشود یعنی صدوپنجاه کیلو در هکتار، به بیان دیگر اگر مقدار ازت موجود در سولفات آمونیوم نصف مقدار موجود در اوره هست نباید مقدار مصرف را در هکتار دو برابر در نظر گرفت.

نحوه گوگرد پاشی انگور چگونه است؟

نحوه گوگرد پاشی انگور چگونه است؟

برای مقابله با سفیدک انگور هم می توان اقدام به سم پاشی نمود و هم می توان از گوگرد پاشی استفاده کرد. استفاده از سموم شیمیایی به دلیل مشکلات فراوران زیست محیطی و مخاطراتی که برای سلامت انسان دارد چندان توصیه نمی شود.

ولی گوگرد پاشی انگور علاوه بر اینکه مشکلی برای محیط زیست ایجاد نمی کند، همچنین گوگر مورد نیاز انگور را نیز فراهم می نماید. (گوگرد پس از ازت، فسفر و پتاس به عنوان چهارمین عنصر مورد نیاز گیاهان می باشد)

برای گوگرد پاشی انگور باید از گوگرد میکرونیزه پالایشگاهی با خلوص بالای ۹۵ درصد و مش ۲۰۰ یا ریز تر استفاده نمود.

نحوه گوگرد پاشی انگور

نحوه گوگرد پاشی انگور نیز به این شکل است:

 1. که باید پس از مشاهده رویش جوانه و برگ ها بر روی ساقه ها، میزان ۱۵۰ گرم پودر گوگرد میکرونیزه را برای هر ۱۰۰ متر مربع انگور کاری با استفاده از گردپاش استفاده کرد. سعی کنید تمام بخش ها به خوبی پوشش داده شود.
 2. مرحله دوم گوگرد پاشی بعد از ریختن گل ها می باشد که این بار باید میزان گوگرد پودری را تا ۲۵۰ گرم افزایش دهید.
 3. آخرین مرحله گوگرد پاشی درخت تاک ، پس از آن می باشد که غوره ها تا حدودی رشد کرده اند و در این مرحله مقدار مصرف را تا ۴۰۰ گرم افزایش دهید

کود پلت مرغی چیست؟

کود پلت مرغی چیست؟

پلیت مرغی از دسته کود های  کامل است که منبع ماده آلی برای تقویت انواع خاک هاست. علاوه برداشتن مواد مغذی از نظر نیتروژن نیز بسیار کود غنی تری نسبت به دیگر کودهای ارگانیک به شمار می رود.
با استفاده از پیشرفته ترین روشهای علمی و ماشین الات مدرن، صددرصد خالص از کمپوست کود مرغی تهیه میشود و تمامی خواص کود مرغی را به صورت کامل دارا می باشد.
درحین تولید کاملا ضدعفونی و استریل شده و فاقد عوامل بیماریزا٬ بذر، علف هرز٬ لارو و تخم حشرات و  سایر آلودگی های  متداول در کودهای دامی خام  می باشد.
با  دارا  بودن تمامی  مواد غذایی مورد نیاز گیاهان  و  ۹۰%  ماده آلی مفید٬ حاصلخیزی خاک را افزایش داده و  سبب ازدیاد محصول و بهبود  کیفیت آن می گردد.
کاملاخشک و بشکل پلت دربسته بندی عرضه میگردد که مراحل حمل و نقل٬ انبارداری و  مصرف آن به سهولت انجام پذیرفته و استفاده از ان مقرون به صرفه می باشد.
کود مرغی غنی شده  برخلاف  کودهای  دامی خام و شیمیایی فاقد  تاثیرات  مخرب  برخاک٬ ریشه گیاهان و محیط زیست بوده و عناصر موجود در آن در اثر آبیاری  متوالی یا بارندگی شسته نمی شود بلکه به تدریج  آزاد و  فعال شده و برای ریشه گیاه قابل مصرف  می گردد.

🔻بطور کلی پلیت به استوانه های ریزی گفته می شود که در وزن ۲۰ تا ۵۰ میلیگرم تولید می شوند یا ساچمه می باشند، برای پلیت کردن کودها ابتدا تمام مراحل تولید کود به دقت طی می شود و کود آماده ی استفاده به صورت پلیتی در می آید.

🔹 این کود، به شکل پلیتی و محتوی سه عنصر اصلی پرمصرف گیاه NPK و گوگرد می باشد. برای تمامی محصولات زراعی و باغی در تمام مناطق کشور قابل استفاده و مناسب است. مصرف این کود در زراعت غلات، صیفی جات و سبزیجات بصورت عمقی قبل از کاشت و در باغات میوه به صورت چالکود توصیه می گردد.

گوگرد بنتونیت‌دار چیست؟

بنتونیت یک رس آلومینوسیلیکاتی است که معمولا به گوگردهای گرانول و پاستیلی اضافه می‌شود، تولید‌کنندگان این ماده را با هدف افزایش جذب آب و متلاشی شدن سریع گوگرد به آن اضافه می‌کنند.

با متلاشی شدن گوگرد گرانول، اندازه ذرات ریزتر شده و زودتر در معرض اکسیداسیون و تبدیل شدن به فرم سولفات (فرم قابل جذب گوگرد توسط گیاه) قرار می‌گیرد.

گوگرد معدنی چیست؟

گوگردهای معدنی همانطور که از نامشان معلوم است، از طبیعت و معادن استخراج می‌شوند، از آنجایی که تکنولوژی‌های پیشرفته و روز خالص‌سازی در کشورمان وجود ندارد، این نوع از گوگردها خلوص پایینی دارند.

این گوگردها از معادن استخراج می‌شوند و می‌توانند حاوی عناصر مفید مانند آهن، پتاسیم و همچنین عناصر مضر و سمی مانند کادمیم، آلومینیوم و … باشند.

بنابراین در صورتی که گوگردی معدنی‌ای که تهیه کردید خلوص بالایی داشته و بصورت صحیح فرآوری شده باشد، استفاده از آن می‌تواند در کشاورزی مفید باشد.

آیا گوگرد پودری برای کشاورزی مفید است یا گوگرد گرانوله؟

انتخاب گوگرد پودری یا گرانول، بستگی به هدف مصرف شما دارد. اگر بصورت خاکی استفاده می‌کنید، از آنجایی که گوگردهای گرانوله بهتر از پودری در سطح خاک پخش می‌شوند، بنابراین توصیه به استفاده از گوگرد گرانول است، ولی باید توجه داشت که گوگرد پودری ذرات ریزتری نسبت به گرانول داشته و زودتر اکسید شده و در دسترس گیاه قرار می‌گیرد.

همچنین اگر گوگرد را با هدف کنترل آفات مصرف می‌کنید، می‌توان گوگرد پودری را بصورت گردپاشی مصرف کرد. توجه شود که هر سه نوع گوگردی که تهیه می‌کنید، با خلوص بالا باشند.حداقل خلوص ۹۹ درصد به بالا

برای کشاورزی از گوگردهای چند درصد استفاده کنیم؟

برای اینکار توصیه می‌شود از گوگردهای خالص و بالای ۸۰% استفاده شود. تا بازده عالی تری را در محصولات کشاورزی خود شاهد باشید.

چه زمانی باید گوگرد کشاورزی را مصرف نمود؟

زمان مصرف گوگرد بستگی به نوع محصول و شرایط کشت دارد. به عنوان مثال در کشت‌های زراعی، قبل از کشت و بصورت کود پایه به همراه سایر کودها با خاک مخلوط شود.

در باغات نیز اگر با هدف تغذیه مصرف می‌شود، بهتر است این کودها را قبل از شروع فصل رشد (در پاییز و زمستان) بصورت خاکی مصرف کرد.

همچنین برای کنترل آفات و بیماری‌ها می‌توان در طول فصل رشد، گوگرد را بصورت گردپاشی مصرف کرد.

گوگرد معدنی و پالایشگاهی کدام برای کشاورزی مناسب تره؟

گوگرد معدنی را از معادن استخراج می‌کنند، اما گوگردهای پالایشگاهی در پالایشگاه‌ها بصورت صنعتی تولید می‌شوند. توجه شود که میزان خلوص گوگرد پالایشگاهی بالاتراست.

جهت خرید گوگرد پالایشگاهی با خلوص ۹۹/۹۹ درصد با ما در ارتباط باشید. کیفیت برتر همراه قیمت فوق العاده.

آیا گوگردهای معدنی برای کشاورزی مناسب‌اند؟

این گوگردها حاوی درصد پایینی از گوگرد بوده و در برخی موارد حاوی ناخالصی‌های مضر به همراه خود هستند. بنابراین توصیه می‌شود از گوگردهای خالص (بالای ۹۰ درصد) استفاده شود. زیرا این گوگرد با داشتن ناخالص ها نه تنها باعث افزایش کیفیت در محصول شما نمی گردد بلکه باعث از بین رفتن و گاهی نابودی خاک کشاورزی میگردد.

آیا گوگرد بنتونیت دار مناسب کشاورزی است؟

همانطور که گفته شد، بنتونیت باهدف افزایش جذب آب و تسریع در متلاشی شدن گوگرد به آن اضافه می‌شود. درصورتی که میزان بنتونیت گوگرد پایین بود، استفاده از این نوع گوگردها مانعی ندارد. و می تواند یک کود بسیار مفید برای جذب راحتتر گوگرد به خاک و ریشه گردد.

مزایای کود مرغی پلیت شده ارگانیک چیست؟

 • اصلاح فعالیت بیولوژیکی خاک
 • افزایش مواد آلی خاک
 • افزایش میکرو ارگانیزم های مفید خاک
 • بهبود خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و حاصلخیزی خاک
 • کم کردن جرم حجمی ظاهری و افزایش تخلخل و نفوذ پذیری خاک
 • تیره کردن رنگ خاک و جذب انرژی بیشتر
 • افزایش نگهداری آب خصوصاً در خاکهای شنی
 • کاهش چسبندگی خاکهای رسی
 • افزایش چسبندگی خاکهای شنی
 •  خاکPH کاهش موضعی

انواع کودهای گوگردی پر کاربرد در کشاورزی

یکی از مهمترین دغدغه کشاورزان برای تغذیه مناسب زمین کشاورزی خود انتخاب نوع گوگرد کشاورزی است.

انواع دسته بندی کود گوگرد عبارتند از:

 1. کودهای سولفاته (SO4–۲) حاوی گوگرد
 2. گوگرد پالایشگاهی: مانند گوگرد پودری میکرونیزه، گوگرد گرانول، گوگرد عدسی، گوگرد بنتونتیت دار و …
 3. کودهای گوگرد مایع
 4. گوگرد معدنی

نحوه استفاده از کود گوگرد کشاورزی گوگرد میکرونیزه

گوگرد میکرونیزه پودری و استفاده گرد انگور برای تاک ها

همانطور که از قدیم و ایام استفاده از کود گوگرد کشاورزی برای مبازه با آفات و قارچکی سفید انگور و همچنین کاهش پی اچ خاک مرسوم بوده است امروزه مصرف این کود افزایش شایانی یافته است. کود گوگرد میکرونیزه پودری در بین کشاورزان به گرد انگور معروف می باشد.

کود گوگرد پودری در سه مرحله در فواصل متفاوت مورد مصرف قرار میگیرد. که به دو صورت محلول پاشی و گرد پاشی بر روی اندام های هوایی گیاهان و محصولات کشاورزی استفاده میگردد.

فواصل زمانی استفاده از پودر گوگرد انگور:

 1. اولین مرحله پاشش گرد انگور به روی اندام هوایی درخت، در زمان دیده شدن اولین برگهای باز شده به روی شاخه های درختان است.
 2. دومین مرحله پاشش در زمانی خواهد بود که غوره ها به تازگی شکل گرفته اند. دقیقا پس از ریزش گلها
 3.  آخرین مرحله پاشش گرد گوگرد بر روی کل اندام های هوایی و البته به طور دقیق تر به روی غوره ها زمانی است که غوره ها به رشد نهایی خود رسیده اند.
  در این مرحله هنوز غوره ها به انگور تبدیل نشده اند و در حالت ترشی کامل هستند.

در زراعت و باغبانی و برای سفیدک پودری انگور 

 • در زمان های معین به میزان ۶۰ تا ۹۰ کیلوگرم در هکتار در طی سه نوبت می توان استفاده کرد،
 • نوبت اول در مرحله‌ی ۷-۶ برگی شاخساره‌ها به میزان ۱۵-۱۰ کیلوگرم،
 • نوبت دوم پس از ریختن گلبرگ‌ها و بسته شدن دانه به میزان ۳۰-۲۰ کیلوگرم
 • و نوبت سوم ۲۰-۱۵ روز بعد به میزان ۴۰-۳۰ کیلوگرم.
 • در صورت انبوهی تاکستان، این میزان تا ۶۰ کیلوگرم قابل افزایش است.
 • ۳۰ کیلو گرم برای سفیدک سطحی شمام و خربزه و هندوانه و گوجه (محصولات جالیزی) زمانی که میوه اندازه توپ پینگ پنگ رسید.
 • برای سفیدک سطحی جعفری، هویج و گشنیز حدود ۱۰ کیلوگرم در هکتار استفاده می شود.

نکته: کود گوگرد پودری باید در دمای ۱۶ تا ۳۰ درجه سانتی گراد مصرف شود. دمای بالاتر از ۳۵ درجه سانتی گراد گیاه ‌سوزی ایجاد می‌کند و در دمای کمتر از ۱۴ درجه سانتی گراد تصعید نمی‌شود

مقدار و نحوه مصرف کود سولوپتاس در کشاورزی

کود سولوپتاس یا سولفات پتاسیم

به منظور افزایش عملکرد محصول و جلوگیری از کمبود پتاسیم عملیات کوددهی با سولوپتاس انجام می گیرد این کار را می توان در اوایل بهار و زمان رشد میوه انجام داد.

سولوپتاس به سه طریق آب آبیاری، چالکود و محلولپاشی قابل استفاده است که شما با در نظر گرفتن امکانات مزرعه و نیاز خود می توانید یکی از این روش ها را برای کوددهی برگزینید.

از اختلاط سولفات پتاسیم با کودهای حاوی کلسیم، مس و سایر فلزات سنگین بپرهیزید.

توصیه هایی که برای دز مصرف این کود صورت می گیرد متفاوت است. برای اینکه از مصرف بی رویه کود و اتلاف هزینه مالی جلوگیری نمایید و از طرفی برای اینکه مقدار کود مورد نیاز و ضروری برای گیاه را به کاربرید، بهتر است ابتدا مبادرت به انجام آزمایش خاک کنید.

سپس با در اختیار قرار دادن اطلاعات نوع کشت و نتیجه آزمایش خاک مزرعه به یک مشاور متبحر، برنامه تغذیه ای ایده آل کشت خود را دریافت نمائید.

اما بطور کلی می توانید از دستور مصرف درج شده زیر بهره ببرید.

استفاده از کود سولوپتاس با آب آبیاری

مقدار مصرف سولوپتاس جهت آبیاری ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم در هکتار

۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم در هکتار برای کشت های زراعی و گلخانه ها

۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم در هکتار برای باغات

میزان مصرف سولوپتاس بسته به نوع کشت و سن درختان متفاوت است. حداکثر غلظت محلول از صد گرم در لیتر نباید بیشتر باشد.

میزان مصرف کود سولوپتاس

نحوه مصرفدرختان میوه (پسته)
محلول پاشی برگی۴-۳ کیلو در هکتار
آبیاری تحت فشار(قطره ای یا بارانی)۱۰-۸ کیلو در هکتار
آبیاری یا آبکود۱۲-۸ کیلو در هکتار

روش استفاده از سولوپتاس

محصولی ایده ال برای مصرف است که از طریق روش ها و سیستم های مختلف آبیاری (کرتی- نواری- جوی پشته ای- بارانی- قطره ای و …) و محلول پاشی برگی استفاده شود.

 کود سولوپتاس درطول فصل کشت به روش های زیر قابل استفاده می باشد:

 • روش کود آبیاری: دفعات یا فاصله زمانی بین کود آبیاری با سولو پتاس بسته به نوع خاک متغیر خواهد بود. مثلا کود آبیاری در خاک های شنی (بافت سبک) در مقایسه با خاک های رسی (بافت سنگین) که ظرفیت بالائی در تثبیت پتاسیم دارند باید با دفعات بیشتر و هربار با مقادیر کمتر انجام شود.
 • روش محلولپاشی برگی : محلولپاشی با سولوپتاس جهت رفع و یا پیشگیری از کمبود پتاسیم تحت شرایط زیر بسیار موثر می باشد، در موقع برداشت سریع پتاسیم بوسیله گیاه (مثلا در موقع تشکیل و یا رشد میوه) در مواردی که ظرفیت تثبیت پتاسیم خاک بالا باشد. محلولپاشی بمنظور تامین پتاسیم اضافی در مواردی که کود پتاسیم به خاک اضافه شده است راه بسیار با صرفه ای برای تولید محصولات با بهترین کیفیت می باشد. ۲ کیلوگرم در هزار لیتر آب ( تکرار در چند نوبت بسته به نیاز و نوع کشت )

بطور کلی سولو پتاس  بصورت پودری و نرم می باشد و کاملاً محلول در آب  است این کود در تمام سیستم های آبیاری مانند آبکشت، آبیاری قطره ای دوار، خطی و چرخ دار قابل استفاده میباشد. سولوپتاس قابلیت مصرف بصورت چالکود را نیز دارد و مهمتر اینکه سولوپتاس بدلیل حلالیت بالا قابل محلولپاشی نیز می باشد.

کود کلرید پتاسیم یا کلرور پتاس ( KCL ) چیست؟

کود کلرور پتاس ( KCL )

کود کلرید پتاسیم (Potassium chloride)  یکی از پرکاربردترین کودهای پتاسیم به دلیل قیمت پایین است. کود کلرید پتاسیم با اسامی دیگری از جمله پتاسیم کلراید، سیلوبت، کلروپتاسیم، کلروپتاس نیز شناخته می شود و بیش از هر منبع دیگری حاوی پتاسیم است.

کلمه “potash” یک اصطلاح کلی است که اغلب به کلرید پتاسیم (KCl) اطلاق می شود ، اما در مورد سایر کودهای حاوی K مانند سولفات پتاسیم (K₂SO₂) که معمولاً به آن سولفات پتاس یا SOP نیز گفته می شود) کاربرد دارد.

جالب است بدانید بیش از ۹۰ درصد از تولید جهانی پتاس برای تغذیه گیاهان مصرف می شود. کشاورزان معمولا قبل از کاشت محصولات KCL را روی سطح خاک در ردیف های کشت مورد استفاده قرار می دهند.

فوایدکود سولفات پتاسیم سولوپتاس

فواید کود سولوپتاس

 • سولوپتاس (کود سولفات پتاسیم) محتوی پتاسیم و سولفور بوده و به دلیل خاصیت منحصر به فرد آن کمترین میزان آبشویی را دارا می باشد.
 • سولوپتاس بهترین منبع تامین کننده پتاسیم بوده و به لحاظ پایه سولفور آن به راحتی جهت خاک های شور قابل استفاده می باشد.
 • سولوپتاس با تاثیر مثبت در تولید نشاسته، قند و انواع ویتامین ها باعث افزایش ارزش غذایی محصولات می شود. سولوپتاس باعث افزایش مقاومت گیاه به تنش های خشکی و سرما و همچنین مقاومت نسبت به بیماری ها می گردد.
 • سولوپتاس دارای مزایای ویژه نسبت به سایر کودهای پتاسیمی بوده که از جمله می توان به حلالیت بالای آن نسبت به سولفات پتاسیم اشاره داشت.
 • وجود یون سولفات باعث کاهش PH خاک گردیده که این عمل در خاک های شور بسیار موثر می باشد، در حالی که کلرید پتاسم با داشتن یون کلر علاوه بر ایجاد سمیت در گیاه، شوری را نیز تشدید می نماید.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق است به سایت مرجع خرید و فروش انواع کود کشاورزی | پردیس کود
Call Now Buttonتماس بگیرید
error: Content is protected !!